Żyj w rytmie natury

Dni płodne

Dni płodne jest to okres, w którym może dojść u kobiety do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Podczas 28 dniowego cyklu miesięcznego kobiety, z owulacją na ok. 14 dni przed miesiączką, dni płodne przypadają średnio na czas pomiędzy 10, a 18 dniem cyklu. Wiedza dotycząca określania dni płodnych pomaga skuteczniej zaplanować ciążę lub jej zapobiegać w sposób naturalny.
Określenie dni płodnych zaczerpnięte z Wikipedii

Cykle miesiączkowe

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa od 28 do 32 dni. Niektóre kobiety mają dłuższe lub krótsze cykle, więc dokładny termin owulacji może się zmieniać. Oto przegląd typowych 28-dniowego cyklu miesiączkowego.

Dzień 1
Twój cykl zaczyna się pierwszego dnia krwawienia.

Dni 2-14 faza pęcherzykowa
Pęcherzyki w jajniku stają się aktywne, a śluz szyjki macicy zaczyna się przerzedzać.

Dzień 14
Owulacja następuje w połowie cyklu, ale może wystąpić między 13 a 15 dniem cyklu kobiety. Wzrost poziomu estrogenów powoduje, że pęcherzyk uwalniania komórkę jajową. Jeśli chcesz sprawdzić kiedy u Cibie wystąpi owulacja skorzystaj np. z kalendarza dni płodnych i owulacji. Owulację można również wykryć za pomocą testów owulacyjnych.

Dni 15-22 faza lutealna
Po uwolnieniu komórki jajowej, pęcherzyk wytwarza progesteron, który zagęszcza błony śluzowej macicy do implantacji.

Dni od 23 do 24
Implantacja zapłodnionego jaja może mieć miejsce. W tym momencie hormony produkowane przez ciężarną można wykryć za pomocą testu ciążowego.

Dni od 25 do 28
Jeśli ciąża nie występuje, poziomu hormonów zacznie spadać. Macica rzuca podszewkę, co co skutkuje menstruacją.

Okazuje się, że natura wie co robi (czasami, tak.) Badania wykazały, co wiele z nas już doświadczyło: kobiety odczuwają wzrost pożądania seksualnego, gdy są najbardziej płodne. Jest to kilka dni przed owulacją, czyli odpowiedni czas na seks, jeśli chcesz zajść w ciążę. Wystarczy być w zgodzie ze swoimi uczuciami. W najgorszym razie, jeśli uprawiałaś sex i nie było owulacji, spędziłaś (miejmy nadzieję) miło czas ze swoim partnerem.

Zobacz najczęściej zadawane pytania dla dni płodnych