Żyj w rytmie natury

Pełnia Księżyca

Ostatnia pełnia Księżyca była 22 czerwca 2024.

Następna pełnia Księżyca będzie 21 lipca 2024 czyli za 9 dni.
Kolejne pełnie wypadają: 19 sierpnia 2024, 18 września 2024, 17 października 2024.

Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.

Zjawisko pełni występuje tylko raz w miesiącu. Od czasu do czasu zdarza się jednak, iż ma ono miejsce aż dwukrotnie. Wówczas mówimy o Pełni Niebieskiego Księżyca (Blue Moon). Nie oznacza to jednak, że tarcza księżycowa staje się wówczas całkowicie niebieska. Zazwyczaj przyjmuje ona kolor szary, czerwony bądź różowy. Nazwa ta ma bowiem podkreślić względną rzadkość tego zjawiska, które można obserwować średnio raz na 2,7 roku.

Prawdziwie niebieski Księżyc można jednak czasami zaobserwować, o czym mieli okazję przekonać się pod koniec dziewiętnastego wieku mieszkańcy Indonezji. Po eksplozji wulkanu Krakatau, Księżyc świecił na niebiesko przez prawie dwa lata.

 

To, jaką barwę przybierze Księżyc będący w pełni zależy w głównej mierze od zanieczyszczenia atmosfery. Na unoszących się pyłach załamują się bowiem promienie słoneczne i czerwone światło jest całkowicie przez nie pochłaniane, a pozostała część wiązki barwi księżycową tarczę na delikatny błękit.

O wpływie pełni na zachowanie ludzi czy zwierząt słyszał chyba każdy z nas. To w tym czasie, według wielu wierzeń wyją złowieszczo wilki, a niepokój innych stworzeń jest co najmniej zastanawiający. Dzieje się tak dlatego, iż podczas pełni Srebrny Glob bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów w organizmach żywych. Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny. Dlatego też niektórzy z nas mogą bardziej narzekać na zaburzenia snu lub nadpobudliwość. Jesteśmy w tym czasie także bardziej drażliwi i miewamy bóle głowy. Najtrudniej przechodzą ten okres jednak osoby chore psychicznie, które czują się podczas pełni silnie pobudzone, a nawet popadają w desperację i nieokiełznany gniew. Stąd też w wielu językach słowa określające ludzi obłąkanych pochodzą od słowa „luna” - czyli Księżyc. Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Yale, którzy od lat badają to zjawisko są zdania, iż podczas pełni wzrasta liczba przestępstw, szczególnie tych na tle seksualnym. Niektóre dane statystyczne mówią również, że w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, rozbojów, morderstw czy prób samobójczych. Nie ma się jednak co dziwić. Pełnia Księżyca to jakby przyrodnicza bomba zegarowa - na szczęście, w większości przypadków, niegroźna. Przypadki niekontrolowanej agresji występują jedynie wówczas, kiedy z jakiś powodów człowiek tłumi w sobie wybuch nagromadzonej wcześniej energii.

 

Pełnia Księżyca niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki. Podczas jej trwania odnotowuje się bowiem znacznie więcej narodzin, niż ma to miejsce w pozostałych fazach cyklu księżycowego. Zgodnie z teorią doktora Eugena Jonasa, na czas pełni przypada największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka. Obserwując oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki, Jonas opracował specjalną metodę, dzięki której pomógł wielu kobietom z zajściem w ciążę. Podczas pełni większość z nas jest zazwyczaj w dobrej kondycji i zdrowiu. Ze względu na obniżoną krzepliwość krwi warto jednak odłożyć zaplanowane zabiegi chirurgiczne, ponieważ rany powstałe w tym okresie goją się znacznie wolniej.

 

W czasie pełni wzrasta również liczba unikalnych pomysłów i artystycznych wizji. Na podstawie wielu zapisków i pamiętników stwierdzono, że Srebrny Glob w tym okresie był inspiracją dla znanych artystów i to właśnie podczas pełni powstało wiele znakomitych dzieł. Warto zatem postawić na aktywność umysłową, jak i fizyczną, która jest wtedy bardzo wskazana.

 

Pełnia Księżyca jest także fazą, z którą związane są liczne mity, legendy, a nawet opowieści o zjawiskach paranormalnych. Na jego temat powstało również wiele rozmaitych przesądów. Jeden z nich mówi, że kiedy Srebrny Glob będący w pełni jest bardzo dobrze widoczny i świeci jasnym blaskiem, wówczas możemy spodziewać się, że następnego dnia przywita nas piękna pogoda. Wystąpienie opadów symbolizuje natomiast Księżyc zamglony i otoczony białym kręgiem, który nazywano niekiedy lisią czapką. W czasach dawniejszych wierzono także, że czerwona lub przezroczysta tarcza Księżyca w pełni była zapowiedzią klęsk żywiołowych, wojen oraz zarazy.